Österbottnisk byggnadsvård rf ordnar medlemskvällar i verksamhetsområdets landskap. På kommande är naturligtvis byggnadsvård, informationsutbyte och trevlig samvaro! Alla är välkomna!
Mellersta Österbottens medlemskväll tisdagen 22.5.2018 i Terjärv
från kl 17.00. Vi samlas hos Ulla och Christer Stores fritidsbostad på Skyttevägen 63, Terjärv.
- Österbottens byggnadsvårds verksamhet med en lokal underavdelning i Mellersta Österbotten körs igång.
- Värdparet Ulla och Christer Store berättar om sitt hus och dess upprustning.
- Möjlighet att bekanta sig med flyttandet av en timmerbyggnad i samma by. Intresserade kan också sticka sig in i stugan Kraatari i Kaustby. Om man vill äta, är det också möjligt i närheten.
- Med tanke på serveringen sker anmälningen på förhand senast 20.5 med e-post: pohjalainenrakennus(at)gmail.com eller per telefon: Riitta Jaakkola, 0400 925 656.
Södra Österbottens medlemskväll tisdagen 5.6.2018 i Lappo
från kl 17.00 Honkimäentie 2, Lappo
- Husbonden Esa Honkimäki förevisar sitt hem, som är ett tidigare soldattjänstehus i Liuhtari, Lappo.
- Landskapsamanuens Risto Känsälä berättar om verksamheten för byggnadskultur vid Etelä-Pohjanmaan Kotiseutu- ja museoyhdistys samt om reparationsstöd för gamla byggnader.
- På plats är också Henna Mantere, som representerar Lapua-Seura och som berättar om Ränkimäki museum.
- Samvaro och informationsutbyte.
- Med tanke på serveringen sker anmälningen på förhand senast 3.6 med e-post: pohjalainenrakennus(at)gmail.com eller per telefon: Riitta Jaakkola, 0400 925 656.
OBS: Österbottens medlemskväll i Sundom prästgård 8.5. är avlysat på grund av sammanstötning. Arrangeras senare på hösten!
Pingback: viagra
Pingback: keto diet green beans
Pingback: baricitinib 4 mg
Pingback: aralen uk
Pingback: cost of latisse
Pingback: nolvadex 1mg
Pingback: olumiant medicine
Pingback: buy clomid uk
Pingback: meritroyalbet
Pingback: meritroyalbet
Pingback: meritroyalbet
Pingback: meritroyalbet
Pingback: elexusbet
Pingback: baymavi
Pingback: tombala siteleri
Pingback: prevent screenshot
Pingback: meritroyalbet
Pingback: eurocasino
Pingback: opensea marketplace
Pingback: relx
Pingback: madridbet giriş
Pingback: credit card dump shop
Pingback: jetsadabet
Pingback: beer777
Pingback: Library
Pingback: DevOps Services and Solutions