Pohjalaistakan muurauskurssi

Perinteinen pohjalaismallinen takka on pohjalaisen tuvan lämpöä, tunnelmaa ja aitoutta luova monikäyttöinen komistaja. Perinteisen pohjalaistakan muuraajia ei istu joka oksalla. Nyt on siis ainutlaatuinen mahdollisuus osallistua muurauskurssille ja ottaa haltuun harvinaista osaamista! Kurssi on suunnattu sekä muuraustaitoja jo omaaville että niille jotka näitä taitoja vasta opettelevat.

Kurssi toteutetaan Vaasan Sundomissa sijaitsevassa vanhassa pohjalaistalossa, jonka vanha takka purettiin 1970-luvulla ja palautetaan nyt kurssin aikana paikalleen. Kurssin opettajana toimii muurauksen emeritus opettaja Aimo Laitila Seinäjoelta. Hän on toiminut pitkään muurausalan opetustehtävissä mm. Seinäjoen ammattikorkeakoulussa, rakennuskonservoinnin koulutusohjelmassa.

Kurssilla tuvan takkaan muurataan lisäksi leivinuuni ja puuhella. Käytännönläheisessä koulutuksessa jokainen kurssilainen pääsee mestarin johdolla osallistumaan työn kaikkiin vaiheisiin. Kurssin käynyt ymmärtää tulisijan toimintaperiaatteet ja oppii käytännön muuraustyötä.

HUOM: Kurssi kestää yhteensä 10 arkipäivää, ja toteutetaan kahtena viikon pituisena jaksona. Ensimmäinen jakso kestää maanantaista perjantaihin 23.4.-27.4.2018. Toinen osa jatkuu maanantaista perjantaihin 7.5.-11.5.2018.

Kurssin opetuskieli on suomi, myös ruotsin kieltä voidaan käyttää tarpeen mukaan. Kurssimaksuun sisältyy aamupala, lounas ja iltapäiväkahvi. Lisäksi kurssilaisille järjestetään heidän toiveidensa mukaista iltaohjelmaa, esim. tutustumisia lähialueiden museoalueisiin, retkiä Vaasaan ja lähialueille tms. Majoittumisen osallistujat hoitavat itse; Vaasan liepeillä on useita yöpymismahdollisuuksia. Sovittaessa osa voi yöpyä myös kurssipaikalla.

Kurssin hinta on yhdistyksen jäsenille 600 € ja ei-jäsenille 650 €. Ilmoittautuminen kurssille on sitova ja kurssimaksu on maksettava 23.3.2018 mennessä. Viimeisen maksupäivän jälkeen tulevista peruutuksista voidaan palauttaa 50 % kurssimaksusta ainoastaan, jos peruuttaneen henkilön tilalle löytyy uusi osallistuja. Kurssille mahtuu kuusi henkilöä. Osallistujat otetaan ilmoittautumisjärjestyksessä, lisäksi otamme henkilöitä varasijoille mahdollisia peruutuksia varten.

Ilmoittaudu kurssille viimeistään 15.3.2017 lähettämällä sähköpostia osoitteeseen pohjalainenrakennus@gmail.com tai yhdistyksen puheenjohtaja Riitta Jaakkolalle puh. 0400 925656, hän antaa myös lisätietoja kurssista.

Kurssityön etenemistä voi myös tulla seuraamaan yksittäisinä kurssipäivinä. Päiväkurssilaisten kurssipäivän hinta on 50,- ja sisältää aamu- ja iltapäiväkahvit. Ilmoittautuminen tehdään etukäteen puheenjohtajalle viimeistään edellisenä päivänä.

Kategoria(t): Yleinen. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

72 vastausta artikkeliin Pohjalaistakan muurauskurssi

 1. Päivitysilmoitus: keto mug cake recipe

 2. Päivitysilmoitus: Netflix bez VPN

 3. Päivitysilmoitus: Krylya-nad-Berlinom

 4. Päivitysilmoitus: designchita.ru

 5. Päivitysilmoitus: projectio

 6. Päivitysilmoitus: moskva psiholog online

 7. Päivitysilmoitus: psy online

 8. Päivitysilmoitus: uels ukrain

 9. Päivitysilmoitus: DPTPtNqS

 10. Päivitysilmoitus: qQ8KZZE6

 11. Päivitysilmoitus: D6tuzANh

 12. Päivitysilmoitus: SHKALA TONOV

 13. Päivitysilmoitus: Øêàëà òîíîâ

 14. Päivitysilmoitus: russianmanagement.com

 15. Päivitysilmoitus: chelovek-iz-90-h

 16. Päivitysilmoitus: 3Hk12Bl

 17. Päivitysilmoitus: 3NOZC44

 18. Päivitysilmoitus: 01211

 19. Päivitysilmoitus: tor-lyubov-i-grom

 20. Päivitysilmoitus: film-tor-2022

 21. Päivitysilmoitus: hd-tor-2022

 22. Päivitysilmoitus: hdorg2.ru

 23. Päivitysilmoitus: Psikholog

 24. Päivitysilmoitus: netstate.ru

 25. Päivitysilmoitus: Link

 26. Päivitysilmoitus: tor-lyubov-i-grom.ru

 27. Päivitysilmoitus: psy

 28. Päivitysilmoitus: chelovek soznaniye mozg

 29. Päivitysilmoitus: bit.ly

 30. Päivitysilmoitus: cleantalkorg2.ru

 31. Päivitysilmoitus: bucha killings

 32. Päivitysilmoitus: War in Ukraine

 33. Päivitysilmoitus: Ukraine

 34. Päivitysilmoitus: Ukraine news – live

 35. Päivitysilmoitus: The Latest Ukraine News

 36. Päivitysilmoitus: site

 37. Päivitysilmoitus: stats

 38. Päivitysilmoitus: Ukraine-war

 39. Päivitysilmoitus: movies

 40. Päivitysilmoitus: gidonline

 41. Päivitysilmoitus: mir dikogo zapada 4 sezon 4 seriya

 42. Päivitysilmoitus: web

 43. Päivitysilmoitus: film.8filmov.ru

 44. Päivitysilmoitus: video

 45. Päivitysilmoitus: liusia-8-seriiaonlain

 46. Päivitysilmoitus: smotret-polnyj-film-smotret-v-khoroshem-kachestve

 47. Päivitysilmoitus: filmgoda.ru

 48. Päivitysilmoitus: rodnoe-kino-ru

 49. Päivitysilmoitus: stat.netstate.ru

 50. Päivitysilmoitus: sY5am

 51. Päivitysilmoitus: Dom drakona

 52. Päivitysilmoitus: JGXldbkj

 53. Päivitysilmoitus: aOuSjapt

 54. Päivitysilmoitus: ìûøëåíèå

 55. Päivitysilmoitus: psikholog moskva

 56. Päivitysilmoitus: Usik Dzhoshua 2 2022

 57. Päivitysilmoitus: Dim Drakona 2022

 58. Päivitysilmoitus: TwnE4zl6

 59. Päivitysilmoitus: psy 3CtwvjS

 60. Päivitysilmoitus: lalochesia

 61. Päivitysilmoitus: film onlinee

 62. Päivitysilmoitus: programma peredach na segodnya

 63. Päivitysilmoitus: psycholog-v-moskve.ru

 64. Päivitysilmoitus: psycholog-moskva.ru

 65. Päivitysilmoitus: 3qAIwwN

 66. Päivitysilmoitus: video-2

 67. Päivitysilmoitus: sezons.store

 68. Päivitysilmoitus: socionika-eniostyle.ru

 69. Päivitysilmoitus: psy-news.ru

 70. Päivitysilmoitus: 000-1

 71. Päivitysilmoitus: 3SoTS32

 72. Päivitysilmoitus: 3DGofO7

Kommentointi on suljettu.